Управління культури
40030, Сумська область, м. Суми, майдан Незалежності, буд. 2
тел. (0542) 63-13-44 тел./факс 63-13-44
e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

Розпорядок роботи: понеділок - четвер – з 8.00 до 17.15;
п’ятниця – з 8.00 до 16.00;
обідня перерва – з 12.00 до 13.00;
вихідні дні: субота, неділя.

НЕМАТЕРІАЛЬНА КУЛЬТУРНА СПАДЩИНА СУМЩИНИ – ЖИВИЙ СКАРБ УКРАЇНИ: ЗДОБУТКИ СЬОГОДЕННЯ

11 грудня у м.Київ відбулася Всеукраїнська конференція «Імплементація конвенції про охорону нематеріальної культурної спадщини: підсумки та перспективи». Захід був наповнений цікавими та змістовними доповідями.

Відкрив конференцію Міністр культури України Євген Нищук словами вдячності зберігачам яскравих зразків нематеріальної культурної спадщини з різних куточків країни.

Делегацію від Сумської області очолила начальник управління культури Сумської обласної державної адміністрації, заслужений працівник культури України Олена Мельник. До складу делегації також увійшли фахівці Сумського обласного науково-методичного центру культури і мистецтв – Вікторія Гавриленко, Людмила Юхта та Людмила Чорна на чолі з директором Євгенією Бистрицькою.

Одним із найважливіших моментів конференції була презентація результатів проекту «Створення віртуального музею нематеріальної культурної спадщини України». До наповнення відповідного сайту долучився й Сумський обласний науково-методичний центр культури і мистецтв, що виступив партнером проекту.

В результаті кропіткої праці фахівців Сумського обласного науково-методичного центру культури і мистецтв на сторінці музею наявні фото артефактів, знарядь виробництва, носіїв кролевецького ткацтва, а також опис елемента та відеозаписи. Гідній презентації елемента на сторінці віртуального музею сприяла співпраця з Музеєм кролевецького ткацтва. Ми щиро вдячні за надання інформаційних матеріалів та світлин, сприяння у підготовці відеоматеріалів зберігачу фондів Музею кролевецького ткацтва Ірині Пуризі. А майстриням – Валентині Гецевич, Людмилі Минтус, Валентині Мироненко, Олені Петровій – за збереження самобутньої техніки переборного ткацтва та участь у підготовці відеоматеріалів. Зараз  всі бажаючі можуть ознайомитися з гордістю Сумщини й України – традицією кролевецького переборного ткацтва – на сторінці віртуального музею нематеріальної культурної спадщини  за посиланням: http://virtmuseum.uccs.org.ua/ua/element/4?fbclid=IwAR3G_KjUv7q7GBTyH-kBA3Qfzu0ZJRXs6K9-OA6pytnwDD1vu7-kHKe1e6o.

В рамках конференції відбулося підбиття підсумків конкурсу «Жива традиція», започаткованого Українським центром культурних досліджень. Варто відзначити, що матеріали готувалися у тісній співпраці з місцевими ініціативними групами та методичними службами. А тому ми щиро вдячні людям, які виявили бажання презентувати місцеві елементи нематеріальної культурної спадщини за межами області й усіляко сприяли оформленню конкурсних матеріалів. Так, до підготовки матеріалів про елементи нематеріальної культурної спадщини долучилися:

-  директор Глухівського районного будинку культури Олександр Ланін та методист Олена Кобзиста – виявлення елемента нематеріальної культурної спадщини – писанкарства села Уланове – та сприяння проведенню етнографічних досліджень; майстриня-писанкарка Віра Максимченко, завідувач «Народного музею історії с.Уланове» – надання інформації та світлин;

-  методист Білопільського районного будинку культури Ірина Нагорна – складання облікової картки та надання інформації;

- начальник відділу культури, туризму та охорони культурної спадщини Новослобідської ОТГ Геннадій Горбовцов та методист Путивльського РБК Наталія Хижнякова – складання облікової картки та надання інформації;

- директор Степанівського селищного будинку культури Павло Гладкий – сприяння проведенню досліджень та надання необхідної інформації та світлин;

- начальник відділу культури Боромлянської ОТГ Юлія Нездіймишапка, директор Боромлянського сільського будинку культури Ольга Федотова та провідний методист Тростянецького районного будинку культури Катерина Бриченко – складання облікової картки, надання презентаційних матеріалів та консультацій;

В результаті співпраці Сумським обласним науково-методичним центром культури і мистецтв було підготовано та представлено сім  претендентів на перемогу, сім зразків нематеріальної культури краю:

  1. Технологія виготовлення писанок в селі Уланове (Глухівський район);
  2. Побутові пісні села Річки (Білопільський район);
  3. Пісенна традиція села Линове (Новослобідська ОТГ);
  4. Побутові пісні селища Степанівка (Степанівська ОТГ);
  5. Боромлянське Лозоплетіння (Боромлянська ОТГ);
  6. Технологія виготовлення весільного короваю й шишок (селище Кириківка);
  7. Приготування борщу на Лебединщині (села Василівка, Михайлівка, Кам’яне, Гарбузівка Лебединського району).

Всі подані матеріали пройшли попередній відбір. Шість претендентів було нагороджено дипломами учасників, а «Боромлянське лозоплетіння» – дипломом лауреата третьої премії Всеукраїнського конкурсу «Жива традиція»! Почесно, що всі сім елементів нематеріальної культурної спадщини Сумщини презентовано в буклеті, виданому Українським центром культурних досліджень за результатами конкурсу. І тепер про скарби нематеріальної культури нашого краю відомо не лише на теренах області, а й за її межами. Сумщина має живі традиції, якими ми пишаємося. Активні кроки до збереження й популяризації елементів нематеріальної культурної спадщини вже зроблено, а в перспективі – продовження плідної діяльності на цій ниві.