Управління культури
40030, Сумська область, м. Суми, майдан Незалежності, буд. 2
тел. (0542) 63-13-44 тел./факс 63-13-44
e-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

 

Розпорядок роботи: понеділок - четвер – з 8.00 до 17.15;
п’ятниця – з 8.00 до 16.00;
обідня перерва – з 12.00 до 13.00;
вихідні дні: субота, неділя.

"ПАМ'ЯТКИ СУМЩИНИ, ЯКІ ПОТРІБНО ВІДВІДАТИ КОЖНОМУ" ГОРОДИЩЕ «ЗАМОК» ПОБЛИЗУ СЕЛА КУЗЕМИН

Городище поблизу с. Куземин (ур. Замок) є пам’яткою фортифікації кількох епох. Перші укріплення на високому мисі правого берега р. Ворскла збудували сіверяни. Згодом ця територія увійшла до складу Київської Русі і життя на городищі припинилося. Починаючи з ХІІ ст. тут існувало невеликий населений пункт сільського типу. На городищі поновили укріплення. Припинення життя на городищі припадає на першу половину ХІІІ ст. і, ймовірно, пов’язано з монгольською навалою.
З XIV по першу половину XVII ст. територія городища лишалася незаселеною. У період між 1642 та 1648 рр. на місці старого укріплення давньоруського часу засноване невелике прикордонне містечко, що отримало назву Куземин (Куземчин). У документі, датованому 1648 р. йдеться про те, що Куземин – литовське місто що підпорядковане польському уряднику. До 1648 р. воно належало до володінь князя Яреми Вишневецького. Після початку війни 1648 рр. місто переходить до володінь Війська Запорозького, тут формується козацька сотня, що входила до складу Полтавського полку, а згодом до Гадяцького. За даними «Реєстру козацьких міст», Куземин згадується як містечко у 1649 р. До 1654 р. Куземин згадується у московських актових документах як литовський городок. Під час війни 1568 – 1659 рр. Куземин був захоплений та спалений татарами, союзниками гетьмана Івана Виговського. 
Зимою 1709 р. шведські війська, під час походу до Охтирки, переправилися через Ворсклу навпроти міста Куземин. Тут за наказом короля Карла ХІІ розмістилася артилерія. Під час зимової кампанії 1708-1709 рр. у Куземині знаходився Хельсінгландський полк. Після прибуття шведського короля до містечка Хухра полк та артилерія за наказом генерала Вюртенберга вирушила у напрямку до Охтирки, спаливши перед цим місто, пригороди та навколишні села. Після відступу шведів Куземинські укріплення відбудовуються, збільшується площа посаду. О. Шафонський описує Куземин як сотенне містечко колишнього Гадяцького полку, де зберігся старий земляний вал, проте, де саме він розташовувався у тексті не йдеться. У XVII – XVIII ст. Куземин був одним з центрів гончарства на території Лівобережної України.
Використані: матеріали облікової документації на пам’ятку археології національного значення городище «Замок» автори В.В.Приймак, Є.М. Осадчий та світлини О.В.Короті.