Управління культури
40030, Сумська область, м. Суми, майдан Незалежності, буд. 2
тел. (0542) 63-13-44 тел./факс 63-13-44
e-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

 

Розпорядок роботи: понеділок - четвер – з 8.00 до 17.15;
п’ятниця – з 8.00 до 16.00;
обідня перерва – з 12.00 до 13.00;
вихідні дні: субота, неділя.

ДО ВСЕСВІТНЬОГО ДНЯ ВИШИВАНКИ

Народні традиції створення та носіння етнічного одягу на сьогодні стали модною  тенденцією в українському суспільстві. Історія вишиванки сягає в далекі часи Київської Русі, відкриває сучасному поколінню потужні знання про рід та світогляд предків.

В третій четвер травня в Україні традиційно відзначається Всесвітній день вишиванки, присвячений розквіту національної культури. Ініціатива популяризації та збереження українських цінностей зародилася у 2006 році в студентських та викладацьких колах, на сьогодні поширена більш ніж в 50 країнах світу.

В сучасному розумінні вишиванка – це вишиті певним орнаментом сорочки, які є головним елементом прикраси святкового вбрання. Основою для неї слугувала жіноча  додільна сорочка з льняного полотна, яка одночасно могла бути і натільним і верхнім одягом.

В колекції Сумського художнього музею зберігається близько 200 одиниць народних жіночих  сучасних блуз та старовинних сорочок кін. ХІХ – поч. ХХ ст., що різняться за  стилістичними та регіональними особливостями. Переважна більшість – це сорочки з тих поселень Сумщини, які до 1939 року входили до складу Полтавської, Харківської, Чернігівської губерень. Особливості орнаментальних мотивів обумовлені різноманітними вишивальними техніками, яких в Україні загалом відомо близько ста.

Сорочкам Сумського Полісся притаманна вишивка рахунковими швами  («лиштва» в поєднанні з мережками) з використанням білих, іноді червоних кольорів.

Ажурне шитво сорочок Роменщини та Недригайлівщини презентується  як геометричними поліхромними узорами, так і рослинними мотивами з пишних квітів, ягід та листя, виконаними на прозорому сітчастому тлі.

Для Слобожанських сорочок характерні різноманітні техніки вільного малюнку – тамбур та гладь в червоно-чорному забарвленні з квітковими мотивами мальв, жоржин, півоній, цвіту гороху.

Наразі вишиванка переживає піднесення і відродження, вражаючи розмаїттям узорів, величезною кількістю технік. А свято, що сприяє єдності і культурному відродженню нації, покликане зберегти споконвічні народні традиції створення та носіння етнічного вишитого українського одягу.