Управління культури
40030, Сумська область, м. Суми, майдан Незалежності, буд. 2
тел. (0542) 63-13-44 тел./факс 63-13-44
e-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

 

Розпорядок роботи: понеділок - четвер – з 8.00 до 17.15;
п’ятниця – з 8.00 до 16.00;
обідня перерва – з 12.00 до 13.00;
вихідні дні: субота, неділя.

"ПАМ’ЯТКИ СУМЩИНИ, ЯКІ ПОТРІБНО ВІДВІДАТИ КОЖНОМУ" КИЇВСЬКА БРАМА ГЛУХІВСЬКОЇ ФОРТЕЦІ

Мурована споруда розташована на західному краю історичного середмістя Глухова, над заплавою р. Есмань і є архітектурним акцентом у забудові. Замикає з заходу перспективу головної міської вулиці – Києво-Московської (Мостової, Старої). Брама стоїть посеред частково збереженого західного фронту укріплень міської фортеці. Через арку брами здійснюється зв’язок між лівобережною та правобережною частинами Глухова.
Київська фортечна брама протягом 17–18 ст. була важливим елементом фортифікаційної системи Глухова, захищаючи головний в’їзд до міста з заходу, з Київського шляху. На поч. 18 ст. тут була дерев’яна надбрамна башта, потім – просто дерев’яна брама у земляному валу. Востаннє її реконструював після пожежі 1748 р. мінер Ю.Наумов, який у 1749 р. спорудив за проектом Данила Дебоскета дерев’яну браму з кордегардіями й мостом через рів.
Муровану фортечну браму з кордегардіями збудовано в 1766–69 рр. під загальним наглядом архітектора Андрія Квасова на місці однойменної дерев’яної брами. Одночасно на східному в’їзді до фортеці спорудили муровану Московську браму в таких само архітектурних формах (не збереглася). 1804 р. земляні вали фортеці було знесено і за проектом чернігівського губернського архітектора Антона Карташевського замість старих кордегардій прибудовано обабіч арки-проходи для пішоходів та великі прямокутні в плані кордегардії. Поява бічних прибудов була зумовлена не тільки функціональними потребами, а й конструктивними: вони мали погасити розпір коробового склепіння головної арки, прогоном 7,5 м. Пам’ятка зазнала руйнувань протягом 1941–1943 рр., реставрована в 1957–59 рр. та в 1992 р. У літературі стосовно цієї пам’ятки досить поширеними є хибні датування (1744) та найменування (Московська, Тріумфальна брама).
Київська брама є рідкісним зразком оборонного зодчества 18 ст., що уцілів дотепер. В ній розміщено музейну експозицію, присвячену обороні та визволенню Глухова у часи Другої світової війни.

Використані: стаття до «Зводу пам’яток історії та культури України. Сумська область автор В.В.Вечерський та світлини надані НЗ «Глухів».