Управління культури
40030, Сумська область, м. Суми, майдан Незалежності, буд. 2
тел. (0542) 63-13-44 тел./факс 63-13-44
e-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

 

Розпорядок роботи: понеділок - четвер – з 8.00 до 17.15;
п’ятниця – з 8.00 до 16.00;
обідня перерва – з 12.00 до 13.00;
вихідні дні: субота, неділя.

БЛАГОВІЩЕНСЬКА ЦЕРКВА У ТРОСТЯНЦІ

Управління культури продовжує рубрику «Пам’ятки Сумщини, які потрібно відвідати кожному». Сьогодні знайомимо вас з найдавнішою будівлею Тростянця й унікальною пам'яткою церковної архітектури Слобожанщини – Благовіщенською церквою (пам'ятка архітектури національного значення).
Мурована однобанна церква з дзвіницею міститься на пагорбі правого берега р.Боромлі у центрі міста поряд з палацом Л.Кеніга. Територія пам’ятки з кін. 19 ст. огороджена масивною цегляною потинькованою стіною зі стовпами й кованою залізною брамою. У західній частині церковного подвір’я стоїть одноповерховий мурований будинок священника, споруджений на поч. 20 ст. Церква є важливою архітектурною домінантою в забудові Тростянця, відзначаючи в панорамах історичний центр міста.
Церква була закладена в 1744. Будувалася шість років коштом власників Тростянця дворян Надаржинських. Освячена 1750. Первісно церква була тридільною, однобанною, з півкруглою апсидою та дзвіницею із західного боку. У 19 ст. будівля була розширена добудовою трансепта і прибудовою до нього зі східного боку апсид.
Архітектура храму витримана в стилістиці бароко з елементами раннього класицизму. Церква хрещата в плані, з напівкруглою середньою апсидою і прямокутними бічними. З західного боку прилягає дзвіниця. Під всією церквою й під дзвіницею є підвали. Притвор розділений арками на три нави. Средохрестя за допомогою тромпів несе світловий восьмерик, завершений зімкнутим склепінням. Притвор, рамена просторового хреста і апсиди перекриті циліндричними склепіннями з розпалубками.
Фасади розчленовані лопатками з горизонтальним рустом, причілки трансепта завершені трикутними фронтонами, вікна облямовані простими наличниками. Дзвіниця чотириярусна. Нижні три яруси – четверики, що поступово зменшуються, а верхній – восьмерик, завершений наметовим верхом, увінчаним високим чотиригранним шпилем. Нижній ярус слугує входом в церкву, на другому ярусі з великими арковими отворами розміщені дзвони, на третьому з чотирьох боків в круглих отворах розміщувався годинник, у верхньому з арковими отворами в кожній грані – дзвони курантів. Особливостями пам’ятки є: застосування тромпів замість пандативів, тематичний розпис на східній грані восьмерика, наявність чотирьох входів замість трьох і їх нетрадиційне розміщення. Два з них розташовані у північній і південній гранях нижнього ярусу дзвіниці і два – в раменах трансепта з західного боку. Перед входами відкриті ґанки зі сходами.
Стіни цегляні, зовні й усередині потиньковані й побілені. Підлоги з метлахської плитки. Оздоблення інтер'єра належить до пізніших часів, зокрема іконостас – поч. 20 ст. Щипцеві дахи та бані по дерев'яних кроквах і кружалах укриті покрівельною сталлю.

Використані: стаття до Зводу пам’яток історії та культури України: Сумська область, автора Віктора Вечерського та світлини Дениса Вітченко
http://kultura.sm.gov.ua/…/2765-zvid-pam-yatok-istoriji-ta-…