Управління культури
40030, Сумська область, м. Суми, майдан Незалежності, буд. 2
тел. (0542) 63-13-44 тел./факс 63-13-44
e-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

 

Розпорядок роботи: понеділок - четвер – з 8.00 до 17.15;
п’ятниця – з 8.00 до 16.00;
обідня перерва – з 12.00 до 13.00;
вихідні дні: субота, неділя.

ДО 100-РІЧЧЯ СУМСЬКОГО ОБЛАСНОГО ХУДОЖНЬОГО МУЗЕЮ ІМ. НИКАНОРА ОНАЦЬКОГО МАЙСТЕР СВІТЛА

Про живопис знаменитого пейзажиста Архипа Куїнджі у свій час говорили, що його картини на виставках затьмарювали твори інших художників. Куїнджі називали «художником світла», яке насправді випромінювали його картини. Завдяки неповторній авторській манері виконання та оригінальним перформансам на виставках він отримав широку популярність та визнання своїх колег.
Архип Іванович Куїнджі (1842 – 1910) – український художник-пейзажист і педагог грецького походження народився у Маріуполі в родині шевця. Він рано втратив батьків, змалку працював і багато малював. Навчався у Петербурзькій академії мистецтв, став її професором. Пізніше вступив у Товариство пересувних художніх виставок.
Його твори вражають оригінальністю пейзажних мотивів, захоплюють силою незвичного освітлення і, в першу чергу, місячного, яке складає важливий компонент образів центральних картин художника, присвячених дивовижній українській природі.
У фондах Сумського художнього музею зберігається сім творів митця, первинне походження яких належало його учням і послідовникам, об’єднаних у Товариство ім. Архіпа Івановича Куїнджі.
Роботи виокремлюються віртуозною майстерністю кольорових співвідношень, тонким відчуттям гармонії і вічної краси природи. Особливому природному явищу присвячена картина «Захід сонця над морем» (1908), яке справляє враження особливого вогнища, де плавиться земля, горить море, палає небо. Надзвичайно красиве і природне поєднання відповідає реальності сонячного освітлення, аналогів якому немає в мистецтві.
Учні митця вважали його «вчителем з великої літери». Засноване «Товариство художників імені А.І. Куїнджі» нараховувало більш, ніж сто живописців, це такі відомі імена як: К.Крижицький, К.Богаєвський, В.Зарубін, В.Маковський, М.Реріх, О.Рилов, І.Колесников, М.Богданов-Бєльський, В.Бялиніцкий-Бируля та ін., кожний з яких представляє яскраву особистість в мистецтві.