Управління культури
40030, Сумська область, м. Суми, майдан Незалежності, буд. 2
тел. (0542) 63-13-44 тел./факс 63-13-44
e-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

 

Розпорядок роботи: понеділок - четвер – з 8.00 до 17.15;
п’ятниця – з 8.00 до 16.00;
обідня перерва – з 12.00 до 13.00;
вихідні дні: субота, неділя.

ПАМ’ЯТНИК ТАРАСУ ШЕВЧЕНКУ У РОМНАХ

Сьогодні ми познайомимо вас з пам’ятником Т.Г. Шевченку, що розташований у центрі міста в парковій зоні (бульвар Шевченка,12). Автор – ск. І.Кавалерідзе. Ця пам’ятка монументального мистецтва занесена до Державного реєстру нерухомих пам’яток України за категорією національного значення (охоронний № 180022-Н).
Пам’ятник споруджений за ініціативою товариства «Просвіта» на честь перебування Т.Шевченка в Ромнах у 1843 – 45 на Іллінському ярмарку. Був урочисто відкритий 27 жовтня 1918. На той час він був єдиним післяреволюційним пам'ятником Тарасу Шевченку в Україні, не враховуючи погруддя роботи Федіра Балавенського в Києві. Пам'ятник українському генію поезії вирішили встановити роменські залізничники, які попрохали про допомогу у його створенні свого земляка, Івана Кавалерідзе. Архітектор погодився. Разом з цілим колективом однодумців, та при допомозі місцевої «Просвіти», Кавалерідзе невдовзі здійснив свій задум. Слід додати, що Іванові Кавалерідзе допомагали такі люди, як Степан Шкурат (пізніше він став знаменитим артистом, але на той час був звичайним пічником), котрий виконував бетонні роботи, та Григорій Вашкевич – історичний консультант, особистий знайомий Тараса Григоровича. На врочистому відкритті були присутні урядова делегація та особистий представник гетьмана Скоропадського осавул Бловатний, який поклав до монументу вінок від гетьмана.
У 1981 – реконструйований. Реконструкцію проводили скульптори В. Клоков та Б. Довгань, а також архітектор Ф. Юр'єв.
Монумент має жанровий характер. Поет ніби сидить на високій степній могилі, кургані або пагорбі – саме такий вигляд має постамент, що вирішений в формах кубізму. Шевченко зображений у позі глибокої задуми – з опущеною головою, спрямованим на землю поглядом, лівою рукою спирається на пагорб, права вільно лежить на коліні, підтримуючи книгу. Зодягнений в піджак і українську сорочку з зав’язаною стрічкою. Остання деталь доповнює і конкретизує образ. Композицію зі стилізованою могилою і крупно взятою постаттю, що в своїх контурах ніби повторює гору, автор майстерно використовує для надання образу монументальності і масштабності. Цьому сприяє і характер ліплення шляхом нарощення мас. Відчуття настрою поета посилене викарбуваним на постаменті написом, що повторює його почерк. Кожна частина розміщення на триступінчастому постаменті видна з будь якої точки зору
Ще однією цікавою особливістю пам'ятника є те, що він установлений на тому місці, де в 1845 році стояв намет Тараса Григоровича Шевченка. Нині пам'ятник є однією з цінних пам'яток Ромнів і Сумщини.
Використані: стаття до Зводу пам’яток історії та культури України: Сумська область, автора Надії Юрченко, світлини з архіву Роменського краєзнавчого музею та Євгенія Стрільця.